Dzień programisty 2019
Facebook

2019-09-13: Dzień programisty....


Dobry czas, by zacząć publikować na blogu, który w zdecydowanej większości ma skupiać się na generowaniu kolejnych linii kodu. Ale, czy tworzenie kolejnego bloga o tematyce, która jest niszowa i jednocześnie tak popularna ma jakikolwiek sens?.. Myślę, że tak, gdyż pomimo stale rosnącej liczby programistów jest zdecydowany niedobór rąk do stukania w klawiaturę.


Właściwie czym zajmuje się programista, nie mylić z informatykiem (Pomimo, iż programista jest informatykiem, to informatyk nie musi być programistą. Czemu wiele osób równoważy te pojęcia?..) po za piciem kawy i noszeniem kraciastej koszuli.. Bohater naszego opowiadania nie robi nic nadludzkiego (w teorii), po za innym podejściem do rzeczywistości. Uogólniając, tam gdzie przeciętny Kowalski widzi monotonie dnia codziennego programista widzi pewien algorytm, w którym w zależności od doświadczenia i kierunku w jakim podąża stara się znaleźć pewne elementy (czynności), które można zoptymalizować, co w efekcie da mu więcej czasu na beztroskie oddanie się fantazji tworzenia kodu. Ktoś może zapytać jaki kierunek, przecież to tylko skaczące znaki na monitorze. Racja, ale tam gdzie Kowalski widzi literki nasz protagonista widzi pewnie świat, który potrzebuje kolejnych funkcjonalności upraszczających nam wszystkim życie, kolejnych rozwiązań bezpieczeństwa pozwalających nam spać spokojnie, kolejnych serwisów społecznościowych etc. przykładów można by mnożyć, tylko po co?


Trzeba sobie też wyjaśnić, że programista programiście nie równy. Nie mam zamiaru nikogo krytykować, ani poniżać, pomimo wszystko każdą pracę trzeba wykonać i każda praca ma określony cel. Jednak uważam, że można mieć 'ciepłą posadkę' i wdrażać kolejny szablon do jednego z popularnych systemów zarządzania treścią (z ang. CMS), tylko co nowego wnosi to do doświadczenia i wiedzy obiektu naszych rozważań? Zaryzykuję stwierdzenie, że po za dokładnym poznaniem systemu, potencjalne korzyści będą niewiele warte.


Z drugiej strony tworzenie autorskiego systemu dla każdego klienta jest zdecydowanie czasochłonne, pomimo posiadania własnych rozwiązań i sporego doświadczenia, i tak będzie konieczne dostosowanie kodu do wymagań kontrahenta, co w efekcie zajmie więcej czasu, niż wykorzystanie gotowego rozwiązania.


Wróćmy jednak do tematu przewodniego, czyli naszego normalnego człowieka, który aktualnie pracuje jako programista. Tak, ci ludzie nie różnią się w niczym od reszty społeczeństwa pomimo pewnych stereotypów, które występują w każdym zawodzie. Skoro to jest normalny człowiek, jak Ty, Kowalski, czy ja, to jaką on musiał posiąść tajemną wiedzę, której nigdzie nie można zdobyć. Ano tu trzeba przyznać, że nie ma żadnej tajemnej wiedzy, jest doświadczenie oraz wcześniej już wspomniana zdolność dostrzegania zależności w otaczającym nas świecie. Większość z nas może wykonywać zawód programisty, jednak jest to okupione w początkowym etapie wieloma wyrzeczeniami, nie da się zostać programistą bez ciągłego pisania kodu i rozwiązywania kolejnych problemów.


Podsumowując zobacz co pochłania Twój cenny czas, który tracisz bezpowrotnie na przeglądaniu kolejnych nie wnoszących nic do Twojego życia mediów i doceń co dla Ciebie każdego dnia robi programista (który równie dobrze może być Twoim kolegą z pracy, sąsiadem, bądź bezimiennych nieznajomym mijanym na ulicy), rezygnujący z zabijaczy czasu na rzecz tworzenia lepszego jutra.